Quantcast
Channel: Шосейни велосипеди Archives - 360mag
Viewing all 64 articles
Browse latest View live

Милан Димов, който ни поведе на велообиколки по италиански

$
0
0

Милан Димов-Калабрия

Милан Димов не спира да ни изненадва и да ни вкарва “рЕзко” в новите си приключения. Този път един от най-радикалните български даунхилъри, известни с техничността и бързината си, ни качва на велосипеда чак в слънчева Калабрия. И докато ние обикаляхме различни плажове и се разхлаждахме в борови гори това лято, “Касапина” безсмилостно поведе италианци и други националности в шеметните велообиколки в Италия.

Между два велотрипа успяхме да го поразпитаме повече и да разберем какво точно прави там, какъъв е интересът към обиколките на две гуми и какво се случва със състезателната му кариера?

Милан Димов-Калабрия

Как реши да отидеш в Италия и да водиш туристи на велотрипове?

Обичам предизвикателствата и новите приключения. Лято в Италия, Калабрия, на море и планина едновременно, ми прозвуча интересно.

Един приятел, който работи в същата компания ми каза, че имат нужда от още водачи и “рЕзко” реших да се пусна в това приключение. Имах леки колебания, защото тук се кара, крос кънтри и шосейно колоездене, а моят стил е спускане и ендуракис, но бързо влезнах във форма.

Какво представлява една такава велообиколка?

Има три нива на трудност.

Ниво 1 е най лесно, лежерна обиколка в околностите на хотела, около час с леко темпо и не повече от 15км дистанция.

Милан Димов-Калабрия

Ниво 2 е за напреднали. Около 30км дистанция с 400м денивелация и продължителност 2ч. Тук вече има офроуд участъци и стръмни изкачвания, но спускането е предимно на асфалт.

Често посещаваме и някое малко село или град, където отсядаме за капучино и сладолед, което е задължително при 40° на сянка.

Ниво 3 е за експерти в колоезденето, тук денивелацията е минимум 600м, дължината на маршрута 40км+ с над 3ч продължителност. Задължително спираме за почивка в някоя локална кафетария и набавяме нужните калории с тартуфо*¹ Пистакио*²

Почти всички маршрути от това ниво имат страхотни гледки към цялото крайбрежие, при ясна видимост се вижда и вулкана Стромболи. След което следва моята любима част-спускането.

Милан Димов-Калабрия

Tехнически какви са терените за каране в Калабрия и какъв велосипед ни е необходим?

Напълно достатъчно е нормален клас, крос кънтри велосипед, трасетата не са трудни и предимно се кара на асфалт. Пригответе си резервни гуми, защото е пълно с тръни и кактуси.

Как определяш маршрутите си? 

Има седмична програма по която работя, всяка сутрин редувам нивата 2 и 3 а следобед ниво 1.

Милан Димов-Калабрия

Идеалният маршрут за мен е да има достатъчно физическо натоварване съчетано с цел. Тя обикновено е достигане до определена забележителност, където може да се усети духа на Италия.

За кой са велотриповете?

Всеки от гостите на хотела може да участва, след предварително записване, стига да има навършени 16г. Веднъж седмично има тур за тинейджъри под 17г.

Както споменах, имаме турове за всички, от начинаещи, до професионални карачи. На записването, всеки получава информация за маршрута и преценява дали е по силите му.

Милан Димов-Калабрия

Общото между участниците е че 80% са немско говорящи.

От началото на сезона до момента, нямам ден без участници, дори и в най топлите дни, когато температурата е 45+ с 80% влажност на въздуха. Хората идват специално на вело почивка и карат всеки ден за период от две, три седмици.

Вече имам, доста фенове, които бяха в началото на сезона, сега отново са тук, да покараме заедно.

Предполагам, не всеки има твоя опит на двете колела. Какви мерки за безопасност взимаш по време на своите обиколки?

Голяма част от участниците са с доста стаж на две колела, има и по-добри от мен на изкачването, но надолу няма кой да ме догони. В ниво 3 идват предимно, състезатели по ХС и шосейно, или хора които изминават по над 10 000 км на година. Те ми помогнаха да усъвършенствам изкачването, а аз на тях помогнах при спускането.

Милан Димов-Калабрия

Относно безопасността, всички инциденти са сведени до минимум, има няколко леки охлузвания.

Най опасната ситуация беше, когато попаднахме на стадо диви прасета, един от участниците се блъсна в едно прасе и се нарани, но за щастие не сериозно. Винаги имам в раницата аптечка и действам на място.

Защо в Италия, а не в България? Велообиколки от такъв тип имат ли бъдеще у нас?

Последните осем години практикувах в България, но поемах по няколко групи на сезон, заради състезанията нямах много време за туризъм. Дестинацията Италия ми се стори интересна, заради комбинация море/планина. Другата опция беше Гърция, остров Кос, но Италия ме привлече повече.

Милан Димов-Калабрия

Беше доста трудно решение, да изоставя състезателната си кариера, отбора и любимия Ендуро байк, но имах нужда от един сезон почивка и това ми се стори чудесна възможност.

Определено и България има възможност за велосипеден туризъм, хората които съм водил в България винаги се връщат. Природата ни е уникална и има какво да покажем на света.

Някоя интересна история от някоя велообиколка?

На всеки тур има нещо интересно и може би за това обичам работата си.

Имах една група, старчета разбойници, които ме караха да спирам за бира на всяко капанче, една бира добре, но те удрят по няколко на тур. Явно имаха доста опит, защото не им се отразяваше на карането. Покрай тях научих и някоя друга тиролска песен. Аз не мога да си позволя да пия по време на тур и обикновено презареждам с джелато и капучино.

Милан Димов-Калабрия

Друга доста интересна случка е посещението на местното крайбрежно градче-Пицо. В разгара на лятото, 45° жега, пълно с туристи, автомобили и мотопеди в празничния ден на града, аз пристигам с огромна група от 20 велосипедиста. Чувствах се като машинист на огромен влак, беше доста предизвикателно, но успях да изманеврирам без инциденти.

Сега през месец септември е страхотно време за байк. Температурата в Калабрия е около 25/30° няма дъждове, водата в морето е приятна и позволява да се комбинира колоездене и плуване за разхлаждане. Успях да посетя и локалния байк парк Calabriabikeresort има доста приятни трасета, бърз шатъл, и възможност за наемане на качествен байк.

Определено препоръчвам посещение на района с велосипед.

Милан Димов-Калабрия

Тартуфо е бомба от сладолед пълна с крем от Пистакио.

Пистакио е крем или сладолед от шамфъстък.

Снимки:Личен архив

The post Милан Димов, който ни поведе на велообиколки по италиански appeared first on Списание 360.


С колело през дивия СевероЗапад

$
0
0

Победителят в първата Велообиколка на Северозапада – Галин Генчев, за изживяването да караш през едно от най-дивите места в България

Запазена природа, красиви гледки и забележителности, гладки пътища, слаб трафик, домашни вино и ракия, вкусна храна, духова музика, селски събор. Това са само част от ключовите думи за Велообиколката на Северозапада, които биха събудили интереса на всеки колоездач. Тази година на 28-ми май предстои да се случи второто й издание и докато ракията и виното се охлаждат в изби и мазета, а колоездачи смазват вериги и помпат гуми, решихме да си поговорим с двама мъже, които преди година за първи път се озоваха на това място и взеха, че спечелиха по най-дългата дистанция. Шосейните колоездачи Галин Генчев и Симеон Желев от Попово изминаха 138 км за четири часа, пет минути и 58 секунди и по този начин се оказаха най-бързите в първото издание на Велообиколката на Северозапада. Трасето й започва от Чипровци и преминава край някои от най-красивите и емблематични места в района – Белоградчишките скали, биосферен резерват „Чупрене“, часовниковата кула в град Чупрене, изградена през 1899 г., Чипровския манастир и други. Събитието се организира от клубовете „Бегач“ и „Колоездач“ като част от проект, финансиран от фондация „Америка за България“ за подпомагане на туризма в Северозапада. Партньори на събитието са общините Чипровци, Белоградчик, Чупрене и Монтана, а участниците тази година се очаква да бъдат над 400, като сред тях ще са и миналогодишните победители. Ето какво ни разказа единият от тях – Галин Генчев, който се състезава за пловдивския клуб „Цар Симеон“:

– Кои са първите неща, които ти идват на ум, когато си спомниш за първата Велообиколка на Северозапада?

Че определено си изкарахме много добре. Ние със Симеон Желев така организирахме участието си във Велообиколката, че за нас това беше и нещо като почивка. Обиколихме Белоградчишките скали, отидохме до пещера Магурата. Другото, за което веднага се сещам, е, че състезанието за мен е едно от събитията с най-добра организация в България. Държа много да акцентирам на това. За последните 6-7 години съм бил на много състезания и Велообиколката беше най-добрата организация, която съм виждал в България, а това беше едва първо издание. Имаше наистина много участници, колкото не се срещат и на повечето професионални състезания. Тази година, като второ издание, разбрах от организаторите, че дори се очаква да е още по-добре, защото общините, като видяха тази масовост, са се включили по-активно с подкрепа за събитието.

– А как ти се стори карането?

Със Симеон Желев участваме на повечето от професионалните състезания в България и затова решихме да караме заедно отборно. Така ще сме и тази година на 28-ми май. Миналата година се представихме много добре. Избягахме на групата около 80-ия километър и им бягахме през последните 60 километра. Карахме на смени и направихме много голяма разлика с останалите. За нас беше наистина много вълнуващо, защото направихме доста добро каране.

– С какво те впечатли Северозападът?

Никога не бях ходил в тази част на България. Този район е един от най-бедните в България, но откъм природа се оказа изключително богат. Карахме през много красиви места. Бях втрещен колко запазена природа има там и колко подходящи за шосейно колоездене пътища. Друг голям плюс е, че в района трафикът е много слаб. Белоградчишките скали се оказаха невероятно място, покрай което да минеш с колело и да прекараш там поне няколко дни. Фактът, че година по-късно се връщаме там и бихме останали да покараме още, говори сам за това колко ни харесва Северозападът за колоездене. В България е, но за нас беше като чужд район, защото се оказа абсолютно непознат. Малко са хората, особено от нашия край, които отиват на почивка в Монтана или Враца, а целият район определено си струва да се посети, особено пък с колело. Събитието даже се организира точно с тази цел – да се популяризира районът.

– Могат да се чуят най-различни неща за местните. Вие с какви впечатления останахте от тях?

Много ни харесаха хотелът и ресторантите, в които бяхме. Обслужването определено беше на ниво. Дори си запазихме да спим на същото място като миналата година. Отседнахме до язовир Монтана, което се оказа уникално място с прекрасна гледка. Струва си човек да отиде там и дори просто, за да си отпочине.

– Какво би посъветвал хората, които все още се чудят дали да вземат колелата си и да тръгнат на северозапад?

На колоездачите, които още не са карали из Северозапада, мога да им кажа, че един ден определено няма да им стигне. Има толкова много места и хубави пътища в района. За всяка забележителност като Белоградчишките скали, Магурата и т.н. бих ги посъветвал да си отделят по още един ден, за да покарат допълнително и да разгледат на спокойствие.

– Какво предстои за теб и Симеон Желев на втората Велообиколка на Северозапада?

Готвим се, разбира се, да спечелим пак. Отново ще сме в отбор, ще си помагаме и се надяваме да сме първи и да вземем голямата награда – бутилките с домашно вино и ракия.

Колоездачите, които се включат във втория Велопоход на Северозапада на 28-ми май, ще бъдат разделени в четири дисциплини според дължината и трудността на трасето. Начинаещите ще могат да преминат 45-километровата дистанция през няколко села. С по-голяма дължина и повече изкачвания е 75-километровото трасе, което прекосява части от биосферен резерват „Чупрене“. По-амбициозните могат да се включат по дистанцията от 105 км, която ще ги отведе край Белоградчишките скали, а за най-добре подготвените колоездачи е предвиден дългият маршрут от 138 км с общо 1600 метра изкачване, който включва основните забележителности в района. Стартът ще бъде даден в Чипровци, а финалът е в село Митровци където колоездачите ще попаднат в автентичната среда на местния събор. Ще ги очакват монтанска духова музика, както и класическите скара и бира.

The post С колело през дивия СевероЗапад appeared first on Списание 360.

Тур дьо Франс: Етап България 2023 –всичко най-важно

$
0
0
L'Étape du Tour de France
Tour de France 2023 – Etape 10 – Vulcania (снимка: Фейсбук, L’Étape du Tour de France)

По-малко от месец остава до старта на Етапа от „Тур дьо Франс“ на световната верига за аматьори, във Велинград – L’Etape Bulgaria by Tour de France. Състезанието е на 30 юли 2023 г., в две дистанции: 102 км и 57 км, а 1000 човека от 20 страни вече са направили своите регистрации. Всеки любител на колоезденето може да се включи, като се регистрира до 23 юли чрез формата за регистрация. 

За повече подробности около предстоящото спортно събитие потърсихме организатора от българска страна Даниел Дуков, който преди дни се завърна от Франция след участието си в тазгодишния Етап за аматьори.

Френският етап

L’Etape du Tour се проведе в неделя, 9 юни, на 14-ия етап от Tour de France. На старт застана и българският организатор Даниел Дуков, за да се потопи в емоцията, заедно с всички 17 000 участници. Етапът там е с дължина 157 км и 4200 м положителна денивелация при контролно време от 12:30 часа. Победителят го покрива за 4 часа и половина, а професионалистите, които ще минат по него тази събота, обичайно го изминават за 3 часа и половина.

Снимка с победителите от всички етапи на L’Étape du Tour de France, провеждани по света
Снимка с победителите от всички етапи на L’Étape du Tour de France, провеждани по света (Личен архив Даниел Дуков)

„Финиширах за 10 часа, с доста страдание (смее се), но идеята ми беше да отида не само да наблюдавам, а и да изживея всичко онова, което изпитват участниците и което ще преживеят и нашите приятели на колоезденето на старта във Велинград на 30 юли. Имаш възможност да видиш и други себеподобни – хора, които се вълнуват от колоезденето, от участието в такъв грандиозен старт. Да караш по трасето, по което минават и елитните професионални състезатели, е силно зареждащо и мотивиращо – всеки участник може да сравни какви са му възможностите. Хората се вълнуват с какво колело карат, какво време постигат. Емоцията е голяма и всеки по трасето се чувства като шампион“, разказва Дуков и допълва, че Етапът и бил организиран перфектно по отношение на трасе, безопасност, подкрепителни пунктове – неща, които ще бъдат подсигурени по абсолютно същия начин и в България.

Вижте: Тур дьо Франс идва в България с два масови старта за любители

Даниел Дуков на старта на L'Étape du Tour de France и неговият финишър медал (снимки: личен
Даниел Дуков на старта на L’Étape du Tour de France и неговия финишър медал (снимки: личен архив)

Както вече ви съобщихме, тези, които завършат на първите три места при мъжете и жените в дългата дистанция на “Тур дьо Франс: Етап България” 2023, ще получат правото да участват безплатно в “L’Etape du Tour” във Франция през 2024 година. Всички регистрирали се участници в дългата дистанция от всички държави пък ще могат да се регистрират с предимство за този етап през 2024 г. Кой ще бъде етапът за догодина, ще бъде обявено през октомври, но по неофициална информация това вероятно ще е етап, който финишира в Ница.

Тур дьо Франс: Етап България 2023

За да участвате в L’Etape Bulgaria by Tour de France, трябва да имате велосипед и желание да усетите емоцията на голямото състезание.

Допустими велосипеди

Спазвайки духа на Големия тур, за дългата дистанция the Race (102 km) се допускат само шосейни и гравел велосипеди с кормило тип „шосейно“. За късото трасе the Ride (57 km) са разрешени всякакви велосипеди, включително планински, гравел, туристически и трекинг велосипеди. Не се допускат велосипеди с дискови колела, както и такива с триатлонски или аеродинамични кормила или приставки.

Медицинско

Необходимо ви е също медицинско свидетелство, издадено до 7 дни преди старта от личен или общопрактикуващ лекар, с данни за кръвно налягане, пулс и становище на лекаря, че може да вземете участие в конкретното състезание.

Всички подробности за състезанието може да откриете на сайта www.bulgaria.letapebytourdefrance.com.

Гравел участъкът

Над гравел участъка вече се работи и до 10 дни той ще бъде в перфектно състояние. В това уверява генералният спонсор на събитието, фирма Грома Холд. Участъкът ще бъде в пълно съответствие с изискванията на L’Étape du Tour de France – подравнен, засипан и твърдо валиран и с гаранцията да издържи и следващата година.

Забавления

Разбира се и нашият етап ще бъде като френския, в това няма съмнение. Ако сте се питали дали талисманът Диди ще бъде тук – отговорът е „Да“! Той ще бъде в панаирното село, на старта и финала, където може да се снимате с него. Освен това „дяволът“ ще бъде мобилен и ще ви очаква по трасето, където може да разчитате на мотивиращото му сръчкване с жезъла.

Диди, "дяволът", който обикаля всеки етап на Tour de France) и нахъсва състезателите

Диди, „дяволът“, който обикаля всеки етап на Tour de France и нахъсва състезателите
(снимка: Фейсбук, L’Étape du Tour de France)Във Велинград може да разгледате музея на Етапа, с около 50 артикула – джърсита, стартови номера и други, някои от които още от 1903 г., от основаването му. Сред експонатите са: Зелена фланелка, носена от Андре Даригад през 1959 г., Жълта фланелка от 1970 г. на Еди Меркс, спечелил състезанието през същата година, Бяла фланелка, спечелена от Дамиано Конего през 2006 г. и много други.

Подкрепа 

Ако не участвате в Етапа, а сте там за подкрепа на свои близки, то ще можете да го направите и директно по трасето, като се раздадете на макс, единственото условие е да заемете позиции предварително – още в съботния ден или рано сутринта в неделя, няколко часа преди старта.

Вижте: Екстремностите на „Тур дьо франс“

Следващи издания на Тур дьо Франс: Етап България

В случай, че не се чувствате достатъчно подготвени за участие сега, хубавата новина е, че Етап България има дългосрочен договор за провеждане, така че със сигурност ще може да го направите през някоя от следващите години. Дотогава, може да се насладите на атмосферата на събитието на живо във Велинград, на 29 и 30 юли.

Новини за събитието може да следите на неговата Фейсбук страница и в събитието.

Вижте във видеото кадри от L’Étape du Tour de France 2023:

The post Тур дьо Франс: Етап България 2023 – всичко най-важно appeared first on 360mag.

Видео: Екстремно колоездене в града с Фабио Уибмер

$
0
0

Много от нас търсят свобода от движението, карайки своите велосипеди, но само неколцина могат да достигнат такова съвършенство, каквато Фабио Уибмър демонстрира в настоящия клип.

Екстремният колоездач поставя уменията си на изпитание в забързана и натоварена градска обстановка, прилагайки някои трикове и маневри, присъщи само за най-подготвените.

Philip PlatzerRed Bull Content Pool

Ако някога ви се случи да видите колоездач, който прави едни най-сложните трикове в спорта да изглеждат сякаш са детска игра, най-вероятно това ще е Фабио Уибмер. Младият австриец не поставя ограничения пред себе си и таланта, който притежава, и е способен да превърне всяко едно място в поле за екстремни забавления. Затвърждават го и последните му видео изяви, в които колоездачът е главен герой.

Фабио отвежда колелото си в няколко австрийски града – Инсбрук, Залцбург, Виена и
Линц. Въпреки лабиринта от неволи, които предоставя градската среда, 24-годишният
австриец с лекота изпълнява впечатляващи трикове – различни скокове, както и предни и задни превъртания.

Philip PlatzerRed Bull Content Pool

“Самият аз осъзнавам, че животът в големите градове става все по-забързан.
Затова колелото е моето бягство от хаоса. Докато карам, съм способен да си поема
глътка свеж въздух и да се успокоя. Надявам се, че и за хората, които ме наблюдават,
е така.” – споделя Уибмер.

Приключенията на колоездача не остават недокументирани, като всъщност заснемането на нещо подобно, се оказва по-голямо предизвикателство и от самото каране:

The post Видео: Екстремно колоездене в града с Фабио Уибмер appeared first on 360mag.

Viewing all 64 articles
Browse latest View live